Find svaret længere nede
Sæt din paratviden i spil og svar på
Den romerske kejser Nero (37 - 68 e.Kr.) sad på magten i år 54 til 68 e.kr. og er én af Roms mest berygtede herskere. Roms brand den 18. juli 64 e.Kr. gav først arbejde til byens 7.000 brandmænd og efterfølgende den store genopbygning. Nero gav skylden til kristne, som han alle beordrede forfulgt, tortureret og henrettet. Det blev dog Neros stadig hårdere kurs imod provinsembedsmænd og generaler, der førte til hans fald, da hans støtter i hær og garde svigtede og gik over til oprørerne. Til sidst vendte også Senatet sig imod ham i sommeren år 68, og han flygtede til en villa uden for Rom, hvor han begik selvmord med en slaves hjælp.
Svartid 0s (0s). 51% har tidligere svaret rigtigt på dette spørgsmål. Spørgsmålet er forfattet 2014-08-27.
Hvor mange perioder, hvilket afspejler antallet af elektronskaller i de enkelte atomer, er det periodiske system inddelt i?
Hvilken af følgende gasser er ikke en ædelgas?
Hvilket af de følgende lande var ikke blandt de oprindelige medlemmer af det Europæiske Kul- og Stålfællesskab, forløberen til EU?
Hvor mange verdensdele findes der?
I hvilket land ved Sortehavet hedder hovedstaden Tbilisi?
I 1227 dør den mand, der har erobret det største rige nogensinde. Hvad hed han?
Hvem var Napoleons politiminister?