Find svaret længere nede
Sæt din paratviden i spil og svar på
Wikileaks-stifteren Julian Assange (1971) blev anholdt d. 7. december 2010 i London, hvor han meldte sig selv efter at have været eftersøgt for voldtægtsanklager. Han forsøgte at undgå udlevering til Sverige af frygt for, at han derfra ville blive udleveret til USA. Her mente han nemlig, at han kunne risikere dødsstraf for spionage. I 2012 søgte han politisk asyl i Ecuador, hvilket han også fik og opholdt sig så på landets ambassade i London. Han har fra deres balkon appelleret til Barack Obama om at "gøre det rigtige" og indstille efterforskningen af Wikileaks.
Svartid 0s (0s). 72% har tidligere svaret rigtigt på dette spørgsmål. Spørgsmålet er forfattet 2013-02-14.
Hvilket land forbinder Øresundsbroen Danmark med?
Hvad hedder hovedstaden i Tyskland?
Hvor mange delstater består Tyskland af?
Hvad er den officielle hovedstad i Holland?
Hvilket af de følgende lande var ikke blandt de oprindelige medlemmer af det Europæiske Kul- og Stålfællesskab, forløberen til EU?
Hvad var stifteren af WikiLeaks Julian Assange bange for at blive dømt for og modtage dødsstraf for, hvis han blev udleveret til USA?
WikiLeaks-stifteren Julian Assange søgte i 2012 politisk asyl på en ambassade i London for at undgå udlevering til et land efter anklager om voldtægt. Hvilket land er der tale om?