I 2010 kostede et kg rugbrød 16,94 kr, hvad kostede det i 1980?

Find svaret længere nede

Sæt din paratviden i spil og svar på

HANDEL OG ERHVERV SPØRGSMÅL #2668

I 2010 kostede et kg rugbrød 16,94 kr, hvad kostede det i 1980?

4,56 kr.

Forklaring

De danske fødevarerpriser ændres fra år til år, som følge af inflation, ændring af produktions- og transportomkostninger osv. I 1980 kostede 1 kg rugbrød 4,56 kr, mens prisen i 2010 var mere end tredoblet til 16,94 kr. 1/2 liter piskeføde gik blot fra 9,71 kr til 12,51 og er blevet relativt billigere på grund af stigende købekraft.

Statistik

Svartid 0s (0s). 43% har tidligere svaret rigtigt på dette spørgsmål.
Spørgsmålet er forfattet 2008-12-15.

Lignende spørgsmål


Warning: mysqli_fetch_row() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /var/www/quizstone.com/public_html/includes/functions.admin.php on line 720
Handel og Erhverv
2008-12-15

En halv liter piskefløde kostede 12,51 kr i 2010, hvad kostede den i 1980?

By QUIZSTONE
Handel og Erhverv
2008-12-15

Hvilket af følgende brugte en dansk husstand flest penge på i 2009?

By QUIZSTONE